Žáci soutěžili o to, kdo si lépe „vytuní“ školu

Čtvrtý ročník soutěže Vytuň si školu zná své vítěze. Šek na 40 tisíc korun si z finále odnesly projektové týmy ze základních škol Hálkova, Dvorského a Stupkova. Do letošního ročníku se přihlásilo osm olomouckých škol.

Do finále jich komise složená ze zástupců pořádajícího odboru strategie a řízení a odboru školství Magistrátu města Olomouce poslala pět. Ve finálovém kole si žáci své projekty navzájem představili a sami si v tajném hlasování rozhodli o vítězích.

První místo obsadila FZŠ Hálkova, která bude modernizovat zastaralou učebnu hudební výchovy v moderní multimediální učebnu. Samozřejmostí je zelené plátno, kvalitní osvětlení a nahrávací koutek. „V rámci projektových dnů každoročně natáčíme reklamní spoty, ale vždy nám někdo na chodbě vlezl do záběru, což nám v nové učebně hrozit nebude,“ zmínil výhody novinky, na které se zanedlouho začne na Hálkové pracovat, jeden z členů projektového týmu.

Na druhém místě se umístila ZŠ Dvorského ze Svatého Kopečka. V rámci projektu si žáci zútulní koridor spojující budovy 1. a 2. stupně, který momentálně nemá žádné větší využití a nepůsobí příliš reprezentativně. V místě, kde se během třídních schůzek scházejí rodiče dětí, vzniknou nová místa k sezení, budou zde fotbálky pro zabavení dětí o přestávkách a zeď posetá obkladačkami, které budou vyrábět deváťáci v rámci pracovních činností.

Poslední školou, která si odnesla 40 tisíc korun na realizaci svého projektu, je ZŠ Stupkova. Ta si za získané finance postaví knihobudku jako podporu čtenářské gramotnosti, protože knihovna ve škole chybí. Tento projekt nejenže umožní žákům půjčit si knížku, ale stane se i hlavním setkávacím místem pro různé komunitní události. Na programu jsou například autorská čtení a další aktivity.

Oproti minulému roku si vítězné školy polepšily o pět tisíc korun, které mohou na projekt využít. Zatím se o tuto částku navyšovalo každý rok, vítězové prvního ročníku (2021) tak měli na realizaci projektu „jen“ 25 tisíc korun.

„Velmi nás těší, že je o tuto soutěž zájem, a stejně tak je moc hezké, že vítězství pokaždé putuje do jiné školy. Dva letošní vítězové – Dvorského a Stupkova – se třeba soutěže účastnili úplně poprvé,“ komentoval letošní ročník Radek Hloch z pořádajícího odboru strategie a řízení olomoucké radnice.

Dalšími finalisty byla ZŠ Zeyerova, která se snažila navázat na dvě třetí místa z předchozích ročníků, a ZŠ tř. Spojenců, která se soutěže účastnila poprvé.

Do finále nepostoupily, ale soutěže se účastnily také FZŠ Komenium, FZŠ Holečkova a ZŠ Svatoplukova.Nejčtenější