Umělečtí kováři kuli na zámku v Čechách pod Kosířem
Profilovka
24. 05. 2024

Kováři z Olomouckého kraje ale i z dalších koutů České republiky, Slovenska, Polska, Ukrajiny a Itálie zaplnili o víkendu zámek Čechy pod Kosířem. Konal se tam už šestý ročník akce Olomoucký FORTEL aneb Hanácké kování. Umělecké kováře přijel na akci podpořit hejtman Josef Suchánek.

Kováři po celý víkend pracovali na společném díle, kterým byla plastika páva dle návrhu Stanislava Přikryla. Po celou dobu trvání akce měli návštěvníci zámeckého areálu možnost sledovat kováře při výrobě tohoto díla, ale i menších autorských děl, letos na téma Tropy. Právě tato díla dali kováři v neděli odpoledne do aukce a lidé si je mohli zakoupit. Tím také podpořili dobrou věc, veškerý výtěžek totiž organizátoři akce věnovali kováři Danielu Černému, který v září loňského roku po nešťastném úrazu bohužel zcela ochrnul.

Účastníci Olomouckého FORTELu patří mezi světovou řemeslnickou špičku. Spolu se zkušenými mistry na místě pracovala také nastupující generace kovářů. Tak jako loni byla i letos součástí akce prodejní nožířská výstava.

 

Nejčtenější