Oprava opěrných zdí v Olomouci: Vodohospodáři vypustí jezovou zdrž

Povodí Moravy vypouští jezovou zdrž v Olomouci kvůli opravám opěrných zdí řeky Bystřice

Důvod a průběh vypuštění jezové zdrže

V pondělí 8. července zahájilo Povodí Moravy vypouštění jezové zdrže v Olomouci kvůli nutným opravám opěrných zdí řeky Bystřice. Tento proces, známý jako „srážka“, probíhá pozvolně od ranních hodin a do večera by měla být jezová zdrž kompletně vypuštěná. Obyvatelé Olomouce budou mít příležitost pozorovat řeku Moravu bez jezu po dobu jednoho a půl měsíce.

Opravy opěrných zdí řeky Bystřice

Opěrné zdi řeky Bystřice se opravují kvůli zvýšení jejich bezpečnosti při zvýšených průtocích, stabilizaci koryta vodního toku a prodloužení životnosti opevnění, které je součástí protipovodňových opatření Olomouce. Opravy zahrnují vyčištění a přespárování zdiva, zasypání výtrží, stabilizaci základů a položení nových říms.

Podle generálního ředitele Povodí Moravy, s.p. Václava Garguláka, je oprava nezbytná pro ochranu břehů před podemletím, které by mohlo ohrozit sousedící dopravní infrastrukturu. Práce budou probíhat na 1,2 kilometru dlouhém úseku Bystřice, od lávky v ulici Bystrovanská po soutok s Moravou, a nevyžádají si významná dopravní omezení.

Harmonogram prací a srážky

Srážka je naplánovaná od 8. července do 26. srpna a schválená vodoprávním úřadem. Od 8. července do 5. srpna bude hladina tvořena pouze přirozeným průtokem, což umožní stavební práce na základech a běžně zaplavených částech zdí. Od 6. srpna do 26. srpna se hladina v jezové zdrži zvedne přibližně o metr a na konci srpna začne Povodí Moravy jezovou zdrž opět napouštět.

Další údržba a zajištění bezpečnosti

Snížení hladiny v nadjezí bude také využito k pravidelné údržbě jezu a prohlídce běžně zatopených částí protipovodňových opatření. Jezová zdrž se kvůli údržbě vypouští jednou ročně, takže obyvatelé Olomouce jsou na tento proces zvyklí.

Osvěta a bezpečnost

Poslední snížení hladiny vody v nadjezí olomouckého jezu vyvolalo na sociálních sítích spekulace o stavu původní zdi nábřeží Josefa Jařaba. Stavba podléhá přísnému technickobezpečnostnímu dohledu, který se zaměřuje na bezpečnost a provozní spolehlivost vodních děl. Podle diagnostického průzkumu a statického posudku je betonový monolit v dobrém technickém stavu a pozorované vady jsou pouze estetické.

Pro více informací o úpravách a dalších projektech v Olomouci navštivte iOlomoucko.cz, kde najdete další podrobnosti o dění v regionu



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější