Než odvezete nalezené ptáče na záchrannou stanici, raději zavolejte. Zjistěte, jak správně postupovat!
Profilovka
23. 07. 2024.

Datum: 23. července 2024

OLOMOUC - Olomoucký kraj letos uvolnil na provoz záchranných stanic zvířat statisíce korun. Pracovníci těchto stanic mají teď plné ruce práce, protože lidé často nosí nalezená ptáčata z volné přírody. V mnoha případech je to však zbytečné.

„Někdy jde o ptáče, které už samo vylétlo z hnízda a rodiče ho dokrmují. Jindy může jít o mládě, které z hnízda skutečně vypadlo. Posoudit tuto situaci je docela složité, proto je lepší, když lidé na záchrannou stanici zavolají, povědí nám, co se stalo, a my pak rozhodneme o dalším postupu,“ radí Jiří Maixner ze záchranné stanice v Rudě nad Moravou.

Krajská Podpora pro Záchranné Stanice

Krajské peníze pomáhají stanicím nejen v Rudě nad Moravou, ale také v Němčicích nad Hanou, Přerově a Rýmařově. Dříve musely stanice o podporu každoročně žádat formou vypsaných dotací, ale od předloňska už to není nutné.

„Olomoucký kraj si u záchranných stanic objednává služby, které souvisí právě s výkonem záchrany zvířat. Pro obě strany je to jednodušší a přehlednější systém. Ubyde byrokracie a podpora může jít přímo tam, kde je nejvíc potřeba,“ vysvětlil Martin Šmída, radní Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí. Kraj na provoz záchranných stanic uvolnil 300 tisíc korun.

Rady pro Občany

Je důležité, aby občané pochopili, že ne každé nalezené ptáče potřebuje okamžitou záchranu. Často stačí kontaktovat odborníky a konzultovat s nimi, zda je nutný zásah. Tím se ušetří čas a prostředky, které mohou být využity tam, kde je to skutečně potřeba.

 

Zdroj: Olomoucký kraj

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější