Moravské divadlo získá nové dílny a za pár let i novou generaci technických profesí. Město Olomouc a Olomoucký kraj podepsaly smlouvu o spolupráci na Kreativně edukačním centru

V areálu Střední školy polygrafické Olomouc vznikne kreativně edukační centrum. O průkopnický projekt, jež připravilo Moravské divadlo Olomouc, úspěšně zažádal jeho zřizovatel, statutární město Olomouc, z Národního plánu obnovy. Dnes byla na zasedání krajského zastupitelstva schválena smlouva o spolupráci s městem Olomouc, projekt tak oficiálně dostal zelenou. Kromě vybudování nových, moderně vybavených dílen pro výrobu scénických dekorací a dalších kreativních učeben, dojde k otevření unikátního středoškolského oboru v České republice, který bude zaměřený na jevištní technologie. Centrum by mělo zahájit provoz do konce roku 2025. První studenti nového oboru by měli nastoupit ve školním roce 2026/2027.

Nový středoškolský obor zakončený maturitou bude zaměřený na studium jevištních technologií a zároveň kreativní oblast. Absolventi mohou najít uplatnění jako jevištní technici, osvětlovači, zvukaři, produkční např. v kulturních centrech nebo jako výtvarníci scénických dekorací. „Jsem rád, že projekt, který jsme začali řešit už před třemi lety, si získal podporu a dostal se do další, velmi důležité fáze. Teď nás čeká hodně práce v relativně krátkém čase, ale dává nám to smysl. Získáme možnost vychovat si novou generaci profesí důležitých pro obsluhu divadelních inscenací. Věřím, že o absolventy se tuzemská divadla a kulturáky poperou,“ sdělil ředitel Moravského divadla David Gerneš a dodal, že poptávka po technických pracovnících v divadlech je velká napříč republikou. Obor s názvem jevištní technolog má již škola s Olomouckým krajem akreditovaný u Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. „Vznik kreativně-edukačního centra v areálu krajské Střední polygrafické školy nabízí možnost užšího propojení obou subjektů. Jako ideální nám přišlo otevření nového studijního oboru jevištní technik. Očekávám, že o studium bude velký zájem, což nám potvrzují experti z oboru," sdělil radní Olomouckého kraje pro oblast školství Aleš Jakubec.

„Zisk dotace z Národního plánu obnovy považuji za velkou příležitost, a to hned v několika směrech. Vykročení vstříc kreativnímu vzdělávání dělá z Moravského divadla Olomouc moderní instituci evropského formátu, spolupráce městského divadla s krajskou střední školou ukazuje úzké propojení kultury a vzdělávání i silné partnerství mezi Olomoucí a Olomouckým krajem. Přesunem dílen ze starého komplexu může navíc dojít k uvolnění pozemků na Zikově ulici, kde se nyní dílny nacházejí, pro funkční využití občany Nových Sadů,“ uvedl náměstek primátora pro kulturu a školství Viktor Tichák s tím, že výše dotace z Národního plánu obnovy je přibližně 38 mil. korun. Zbylých 82 mil. korun si mezi sebe rozdělí Statutární město Olomouc, které poskytne kolem 42 mil. korun, a Olomoucký kraj, zřizovatel Střední školy polygrafické, který poskytne 40 mil. korun. „Projekt vnímám jako mimořádně přínosný. Dokládá otevřenost divadla k mezisektorové spolupráci. Olomoucký kraj se zde zároveň významně hlásí k rozvoji jedné z nejvýznamnějších kulturních institucí v regionu,“ uvedl radní Olomouckého kraje pro kulturu Jan Žůrek.

V rámci kreativně edukačního centra vzniknou nové dílny pro výrobu scénických dekorací Moravského divadla, které jsou v nevyhovujícím stavu už dlouhých třicet let. Zaměstnanci Moravského divadla se budou také přímo podílet na praktické výuce studentů nového oboru. Pedagogové ve spolupráci se zaměstnanci divadla vytvoří během tohoto školního roku školní vzdělávací program.

V prostorách centra budou i dvě učebny pro technické předměty nového oboru a další místnosti určené pro pořádání kreativních workshopů pro veřejnost, které v Moravském divadle rozvíjí Ateliér MDO, vzdělávací platforma přibližující divadlo všem věkovým kategoriím. „Tyto prostory budeme využívat pro pořádání kurzů, besed, kreativních dílen, otevřených zkoušek, které realizuje náš Ateliér. Budeme je používat i na akce ve spolupráci se zájmovými spolky, takže by tam mohly být například kroužky pro děti, a dále třeba umělecké rezidence. V neposlední řadě, budou sloužit také jako zkušebny pro naše soubory, jímž začíná být kapacita divadla při takovém provozu malá,“ uvedl dále David Gerneš.

Aktuálně probíhá příprava projektové dokumentace. Předpokládané zahájení provozu je do konce roku 2025.

Pavlína Dočkalová Tisková mluvčí/ PR  

Vizualizaci vytvořil Ing. Jan Chvíla a sloužily pro studii proveditelnosti, není to finální podoba projektu.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější